Elite Screens M120VSR-PRO 120" Manual Pull Down Screen
Manual SRM PRO 120" 4:3 1.1 Gain Pull Up Projector Screen Elite Screens M120VSR-PRO EliteScreens
- Premium grade and elegant aluminium pearlescent square housing
- Dual Wall and Ceiling mount installation design
- Built-in SRM (Slow Retract Mechanism) function for convenient hands free and safe retract
- Auto-locking mechanism with variable height settings
- Screen lanyard for easy operation allows screen's pull down handle to be reached from high areas
- 120" diagonal size in 4:3 Aspect Ratio
- 2 Years Manufacturer's Warranty
Screen Material
- Multi-layer weave with textured surface
- Fiber-glass backing with black backing
- Gain: 1.1
- View Angle: 160° (80° ± LR)
- Mildew Resistant
- Surface can be cleaned with mild soap and water
GREENGUARD® Indoor Air Quality and
GREENGUARD® Children & Schools Certified
- Product Type: Manual
- Screen Material: MaxWhite FG
- Screen Format: Standard (4:3)
- Nominal Diagonal: 120"
- Viewing Dimensions: 72" H x 96" W